9 ŞUBAT DÜNYA SİGARA BIRAKMA GÜNÜ
20 Ocak 2022


 
 

                         9 ŞUBAT SİGARA BIRAKMA GÜNÜ

                                       (SİGARA ve  COVİD)

9 Şubat, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Sigara Bırakma Günü olarak belirlenmiş olup bu günde sigara ve diğer tütün ürünlerinin zararları, bu konudaki  farkındalığın arttırılması  ile ilgili birtakım etkinlikler yapılmaktadır ancak COVİD-19 pandemi süreci ile birlikte bu bağımlılıktan kurtulmanın önemi daha da artmıştır.

Vücudumuzdaki bütün organları olumsuz yönde etkileyen sigara, hem üst solunum yolları savunma mekanizmalarını bozmakta hem de özellikle KOAH başta olmak üzere birçok solunum sistemi ve kalp-damar sistemi hastalıklarına yol açmaktadır.  COVİD-19  özellikle solunum ve kalp damar sıstemınde ciddi hastalığa yol açtığı bilinmektedir.  Yapılan çalışmalarda göstermiştir ki sigara COVİD-19’a yakalanma riskini arttırmakta hem de COVİD-19’un daha ağır ve uzun seyretmesine yol açmaktadır.

Ciddi bağımlılık ve hastalığa yol açan, pasif içicilik nedeni ile çevredeki diğer kişilerde de hastalıklara yol açan sigaradan kurtulmak için gerekenleri  yapmalıyız. Pandemi süreci ile birlikte buna yönelik girişimlerimizi ertelememeliyiz. Pandemide  9 Şubat sigarayı bırakmak için fırsat olarak görmeliyiz. Sağlıklı yaşam için sigarasız nefes çekin.