31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ
31 Mayıs 2021


                                              

                                              31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ

       31 Mayısgünü Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “Dünya Tütünsüz Günü” olarak belirlenmiştir ve her yıl 31 Mayıs tütün ve zararları ile ilgili eğitici etkinlikler ile toplumun bilgilendirilmesi ve farkındalığın artması amacı ile kutlanmaktadır.

       DSÖ,  her yıl 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü ile ilgili farklı bir tema belirlemiştir. DSÖ’nün bu yıl ki teması ‘’TÜTÜN ve AKCİĞER SAĞLIĞI’’dır. 

      Dünyada her gün 12 bin kişinin, ülkemizde her yıl 100 bin kişinin ölümüne sebep olan tütün, başta akciğer, kalp damar hastalıkları olmak üzere birçok organda hastalığa ve bağımlılığa yol açmaktadır.

       Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)ve akciğer kanseri tütüne bağlı olarak gelişen, sık gördüğümüz hastalıklardandır. Akciğer kanserinin %90’ından sorumlu olan TÜTÜN EN SIK GÖRÜLEN VEEN ÖNEMLİ ÖNLENEBİLİR KANSER SEBEBİDİR.  Yine tütün, ülkemizde yaklaşık 40 yaş üstü erişkinlerin %20’sin saptanan KOAH için en önemli hastalık sebebidir. Her beş erişkinden birinde görülen KOAH için yüksek mortalite ve morbiditeye sahip, iş gücü- ekonomik kayba sebep olduğunu söyleyebiliriz. TÜTÜNastım, interstisyel akciğer hastalıkları, tüberküloz, langerhans hücreli histiositoz gibi başka akciğer hastalıkları ile de ilişkilidir. Ameliyat sonrası akciğer ile ilgili komplikasyonlar sigara içenlerde daha fazla görülmektedirPASİF SİGARA MARUZİYETİHERKES İÇİN ZARARLIDIR. Anne karnındaki bebek, çocuk, erişkin herkesi olumsuz etkiler ve ciddi hastalıklara sebep olur.

     Sigara içimi ciddi bağımlılık sorunudur.  Her yıl milyonlarca kişinin ölümüne yol açan Sigara-Tütün-Elektronik Sigara  için  özellikle SİGARA BIRAKMA POLİKLİNİKLERİNDEhekimler bu bağımlılıktan kurtulmaları adına  hastalara yardımcı olmaktadır.  Gençlerin sigaraya başlamaması ve bağımlı olmamaları adına uygulanmakta olan TÜTÜN KONTROL PROGRAMLARIülkemizde diğer ülkelere göre daha etkin uygulanmaktadır.

     Hem akciğer sağlığımız hem de diğer organlarımızın sağlığı, toplumsal sağlığımız için 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günütüm sigara içenler için bir dönüm noktası olsun sigarasız hayatın başlangıcı olsun.

         Süreyyapaşa Sigara Bırakma Polikliniği
  • 31MAYIS_2.jpg
  • 31MAYIS.jpg