T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrrahisi
Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Evde Sağlık


Süreyyapaşa Evde Sağlık ekibi  Nisan 2011 tarihinden beri hizmet vermektedir. Ekibimizde 1 Göğüs Hastalıkları uzmanı, 1 hemşire, 1 sekreter ve 1 şoför bulunmaktadır. Evde Sağlık için donatılmış bir aracımız vardır. Araçta tıbbı malzeme bulunmaktadır. 
Ekip Kartal ve Maltepe ilçelerinde ikamet eden ve evden çıkamayan  akciğer hastalarına  gitmektedir.  Ancak  adres konusunda insiyatif kullanılmaktadır. Başvurular aile hekimleri ya da hastaları takip eden hekimler tarafından yapılmaktadır.
Ekibimiz kurulduğu tarihten beri yaklaşık  800 ev ziyaretinde bulunmuştur. Hali hazırda aktif takipte 180 hastamız vardır. Hastalarımızdan 100 kişi KOAH  tanılıdır ve bu grubun  yaş ortalaması   76’ dır. Bu grupta kadın hasta sayısı  55, erkek hasta sayısı 45 dir. Kadın hasta sayısının fazla olması biomass maruziyetine ve erkeklerde ortalama yaşam ömrünün kadınlara göre daha kısa olmasına bağlanmıştır. KOAH dışında  akciğer kanserleri, trakeostomili hastalar, motor-nöron tanılı hastalar, ağır astım hastaları, IPF hastaları takibimizdedir.