T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrrahisi
Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Pulmoner Rehabilitasyon
Uzun süreli solunum hastalığı olanlar için uygulanan bir programdır. Solunum problemi olduğunda, nefes darlığı hissetmeksizin hareket etmek ve normal günlük aktiviteleri yapmak güçleşir. Hastalar  kolay yorulduklarını  ve sıklıkla tükendiklerini hissederler. Pulmoner rehabilitasyon kronik solunum hastalığı olanlarda tıbbi tedavilerin yanında hastaların fiziksel kapasitelerini ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi amaçlayan uygulamaların bütünüdür.

Pulmoner rehabilitasyonun amaçları nelerdir?

Solunum hastalığına bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği azaltmak, egzersiz toleransını arttırmak, hastalığın atak sayısını azaltılmak ve yaşam kalitesinin iyileştirilmektir.

Pulmoner Rehabilitasyon kimlere uygulanır?
 
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), astım, bronşektazi, kistik fibrozis, göğüs kafesi hastalıkları, solunum problemi yaratan sinir-kas hastalıkları, akciğeri etkileyen bağ dokusu hastalıkları, akciğer nakli bekleyen veya akciğer cerrahisi öncesi ve sonrası solunum problemleri olan hastalar başvurabilir.
 
Pulmoner rehabilitasyonun içeriği nedir ?
 
Pulmoner rehabilitasyon ekibi göğüs hastalıkları uzmanları, fizyoterapist, psikolog ve diyetisyenden oluşmaktadır.  Temel olarak egzersiz eğitimi yanında her hastanın durumuna  özel beslenme önerileri, hasta ve ailesi için eğitim  programları ve psikolojik destek  gibi bileşenleri vardır.
 
Sonuç olarak ; Pulmoner rehabilitasyon  nefes darlığı ile başa çıkabilmeyi, aynı zamanda  kişinin daha  güçlü hissetmesini ve yaşam kalitesinde iyileşmeyi sağlar.